Niekoľko tipov, ako sa starať o svoje zdravie

Zdravá výživa je dôležitou súčasťou života každého športovca. Nič však nestojí v ceste tomu, aby ste si z času na čas dovolili vybočiť z nášho tradičného stravovania. Asi neexistuje človek, ktorý by si z času na čas nechcel zjesť aspoň kúsok koláča bez obáv, či to „nepôjde do strán“.

Práve tu prichádzajú vhod rôzne zdravšie náhrady týchto menej zdravých produktov, ktoré nám umožnia vytvoriť fit verziu tradičného cideru. Na upečenie koláča budeme potrebovať: štyri jablká, ktoré ošúpeme a nakrájame na kocky a potom spolu so škoricou a trochou vody hodíme do hrnca. Dajte na plyn a z času na čas premiešajte, aby neprihorela.

Zmiešajte dva poháre ľubovoľnej múky s dvoma lyžičkami prášku do pečiva a tromi lyžicami trstinového cukru, pridajte pol pohára mlieka, pol pohára olivového oleja, tri bielky vyšľahané s lyžicou cukru a tri žĺtky. Premiešame, polovicu hmoty nalejeme do formy, na vrch poukladáme jablká a nalejeme zvyšné cesto. Pečieme asi 40 minút pri 180 stupňoch. Dobrú chuť!

Dokonale ploché brucho

Ploché bruško bez zbytočných tukových záhybov je snom väčšiny žien. Vzhľadom na špecifickú stavbu ženského tela je však tento sen ťažko dosiahnuteľný – u väčšiny žien sa tukové tkanivo ukladá najskôr v oblasti brucha. Aby ste dosiahli ploché brucho, musíte pracovať na niekoľkých úrovniach súčasne.

V prvom rade musíte upraviť svoj každodenný jedálniček – vyhýbať sa jedlám bohatým na tuky a sacharidy – najlepšie je nahradiť ich niekoľkými porciami čerstvej zeleniny alebo ovocia. Je veľmi dôležité jesť potraviny bohaté na vlákninu – týmto spôsobom môžete výrazne urýchliť metabolický proces.

Oplatí sa skontrolovať si aj BMR – teda minimálnu kalorickú potrebu tela, aby ste mohli aplikovať redukčnú diétu. Dosiahnutie plochého bruška nebude možné bez intenzívneho tréningu – na internete je k dispozícii množstvo bezplatných tréningových plánov, ktoré pomáhajú zoštíhliť oblasť brucha a posilniť brušné svaly.

Čo jesť po tréningu?

Pri vykonávaní rôznych druhov fyzických cvičení by ste mali pamätať aj na správnu výživu. Hoci väčšina z nás má v úmysle zbaviť sa zbytočného telesného tuku, nemôžeme viesť ku kalorickému deficitu v našom tele. Dodanie potrebných ingrediencií hneď po tréningu je mimoriadne dôležité, aby naše telo naštartovalo regeneračný proces. Čo jesť po tréningu?

Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, by mali veľa jesť. Hneď po tréningu nemôžu zabudnúť na jedlo. Aby ste boli plní energie pred aj po cvičení, mali by ste jesť produkt s obsahom komplexných sacharidov, ako sú cestoviny, zemiaky. Je dôležité, aby ste prvé jedlo zjedli v priebehu prvých pätnástich minút po jedle.

Ďalšou dôležitou vecou je, že v jedle nemôže byť žiadny tuk hneď po tréningu. Medzi jedlá po cvičení patria napríklad: kefír, biely jogurt, vaječná omeleta, ryža s ovocím a tvarohom, cestoviny s dusenou zeleninou a kuracím mäsom, vaječná roláda, sacharidovo-proteínová tyčinka alebo sacharidovo-bielkovinový doplnok.